Nová úprava článku 13 zabezpečí spravodlivejší online trh

19.03.2019
Po trialógových rokovaniach je na svete nový aktualizovaný text Smernice o ochrane autorského práva, o ktorej bude na konci marca hlasovať Európsky parlament. Medzi najdiskutovanejšie časti smernice patrí práve článok 13, ktorý sa týka odmeňovania autorov, skladateľov a ďalších nositeľov práv.

Veľké platformy ako YouTube a Facebook zneužívajú právny rámec, ktorý sa datuje späť do roku 2000 – ide o archaickú úpravu v oblasti digitálnej ekonomiky. Platformy tvrdia, že sú iba úložiskami súborov a nemôžu niesť zodpovednosť za obsah, ktorý uverejňujú ich používatelia. Tieto platformy sa schovávajú za svoj "hostiteľský" status, akoby boli obyčajným cloud úložiskom alebo webhostingovými spoločnosťami a buď úplne odmietajú uzavrieť licenciu na kreatívny obsah, ku ktorému aktívne poskytujú prístup, alebo jednoducho postavia nositeľov práv pred zmluvu typu ber alebo neber.

Cieľom článku 13 je preniesť na tieto platformy zodpovednosť tak, aby rešpektovali práva tvorcov a odmeňovali ich spravodlivo.

Na webe http://www.clanok13.org/ vám prinášame aktuálne a kompletné znenie článku 13, s výkladom aj odpoveďami na zásadné otázky. Dozviete sa napríklad, čo je cieľom článku 13, prečo je pre umelcov tak dôležitý, ktorých platforiem sa má týkať a na ktoré sa naopak nevzťahuje, ale aj aký bude mať vplyv napríklad na startupy, bežných používateľov služieb a čo sa zmení vo vzťahu k tvorcom či autorom paródií.    

Nová úprava článku 13 zabezpečí spravodlivejší online trh, vytvorí lepšie podmienky odmeňovania autorov, zabezpečí omnoho širšie práva pre bežných používateľov a súčasne myslí aj na menšie podniky, ktoré nemajú finančné a administratívne možnosti ako nadnárodní technologickí giganti.

Pozrite si infografiku k najdôležitejším bodom článku 13.