S Pavlom Zelenayom odchádza jedinečný tvorca a duša slovenskej hudby

09.07.2024

Vo veku 96 rokov nás navždy opustil autor, textár, skladateľ a historik.

Pavol Zelenay (1928-2024)

Slovenská populárna hudba dnes smúti za výnimočným človekom, ktorého prínos pre našu kultúru je neoceniteľný. Pavol Zelenay, skladateľ, organizátor a historik, nás opustil, no jeho odkaz bude žiť ďalej.

Pavol Zelenay bol srdcom a dušou slovenskej populárnej hudby. Bez jeho nadšenia a práce by naše hudobné dejiny boli chudobnejšie a menej farebné. Ako skladateľ vytvoril nespočetne veľa obľúbených piesní, ktoré znejú aj dnes - ako napríklad nezabudnuteľná skladba S úsmevom v podaní Karola Duchoňa. Na jeho konte sú aj dve Zlaté Bratislavské lýry za pesničky Zem pamätá (1974 - interpret Karol Duchoň) a Pár nôt (1976 - Jana Kocianová).

Práve Pavol Zelenay stál pri zrode legendárneho festivalu Bratislavská lýra, ktorý na dlhé roky premenil Bratislavu na centrum československej populárnej hudby, kde sa stretávali domáce hviezdy so svetovými. Bez neho by sme nemali tieto krásne hudobné chvíle, ktoré dodnes rezonujú nielen v našich ušiach, ale aj v našich srdciach.

Ako historik a popularizátor Pavol Zelenay zmapoval históriu slovenskej populárnej hudby jedinečným spôsobom. Jeho Antológia slovenskej populárnej hudby je pokladom, ktorý prostredníctvom 311 piesní na trinástich CD nosičoch zachytáva to najlepšie a najdôležitejšie z našej hudobnej histórie až po šesťdesiate roky.

Pavol Zelenay prijímal nové hudobné žánre a interpretov s otvoreným srdcom a dušou. Ako producent sa napríklad podieľal na vydaní legendárneho albumu skupiny Prúdy Zvonky zvoňte, ktorý patrí k najzásadnejším dielam česko-slovenskej rockovej hudby.

Za svoje celoživotné dielo bol Pavol Zelenay mnohokrát ocenený, vrátane štátneho Radu Ľudovíta Štúra II. triedy (2008), Ceny ministerky kultúry SR (2018), Krištáľového krídla (2007), Siene slávy slovenskej populárnej hudby (2008), Ceny Gejzu Dusíka Hudobného fondu (2018) až po Veľkú cenu SOZA (1998).

Skláňame sa nad úžasným životom a dielom Pavla Zelenaya. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť jeho rodine, priateľom a všetkým, ktorí mali tú česť ho poznať a spolupracovať s ním. Jeho hudba a odkaz budú žiť v našich srdciach navždy.


Česť jeho pamiatke!foto: TASR - Martin Baumann