Salena a jej nová skladba „Picky Promise“

20.06.2024

Ďalšia oficiálne vydaná skladba SOZA Songwriting Campu 2023

Prvý slovenský SOZA Songwriting Camp prináša novú oficiálne vydanú skladbu. Speváčka Salena, vlastným menom Selina-Maria Edbauer zverejnila pieseň „Picky Promise“.

Pieseň, ktorá búra stereotypy

Skladbu „Picky Promise“ napísal na campe tím autorov zložený zo speváčky Saleny, slovenskej speváčky Tamary Kramar a producenta Basa Wissinka z Holandska. Skladbu vytvorili počas posledného dňa campu. „Pre mňa to bol prvý deň, kedy som vo svojej skupine nikoho nepoznala.“ hovorí Tamara Kramar, spoluautorka piesne. „Navrhla som teda, aby sme sa na gauči najskôr porozprávali. Rýchlo mi bolo jasné, že Salena už má konkrétnu tému, o ktorej by chcela písať, a tak sme sa do toho spoločne pustili. Veľmi ma bavilo byť v pozícii spoluautora, miestami skoro až terapeuta. Salena a Bas na pesničke ešte neskôr pracovali a s výsledkom som veľmi spokojná.“ dodáva Kramar. 

Pieseň „Picky Promise“ naspievala Rakúšanka Salena, ktorá už má viaceré skúsenosti zo Songwriting Campmi. „Táto pieseň je o spochybňovaní spoločenských a rodinných noriem diktujúcich hľadanie životného partnera, usadenie sa a odškrtávanie životných míľnikov pred dosiahnutím tridsiatich rokov. Namiesto toho, aby sme sa prispôsobili týmto očakávaniam však pieseň povzbudzuje k tomu, aby pri randení boli náročnejší.“ opisuje obsah piesne speváčka Salena. „Skôr ako sa poponáhľame do vzťahov, odporúča venovať čas starostlivému výberu potenciálnych partnerov. Pretože robiť kompromisy, ktoré nie sú v súlade s našimi hodnotami, nie je správna cesta. Je to o uprednostňovaní sebauvedomenia a emočnej pohody pred tlakom hľadania „toho pravého. Je teda v poriadku spomaliť, zostať single a sústrediť sa na osobný rast, namiesto krátkodobých spojení.“
 

Selina-Maria Edbauer, známa aj pod umeleckým menom Salena, je speváčka a skladateľka z Rakúska. Stala sa známou po tom, ako reprezentovala Rakúsko v súťaži Eurovision Song Contest 2023. Salena začala svoju hudobnú kariéru v mladom veku vystúpeniami na svadbách a iných akciách, až kým sa dostala na väčšie pódiá ako napr. „The Voice of Germany“ v roku 2017. Je známa svojím štýlom R&B, Soul a Pop, ktoré môžeme nájsť v jej skladbách s unikátnym zvukom, ktoré začala písať už ako 20 ročná. Počas svojej kariéry žila v rôznych mestách vrátane Berlína, Kolína nad Rýnom, Viedne a aktuálne žije v Londýne, kde sa naďalej venuje svojej vášni pre hudbu. 

SOZA Songwriting Camp sa uskutočnil od 23. – 27. októbra 2023 v priestoroch hotela Liptovký dvor v Liptovskom Jáne. Cieľom tohto podujatia bolo spojiť slovenských a zahraničných skladateľov, textárov, producentov a interpretov na jednom mieste a poskytnúť im priestor na vytvorenie nových hudobných diel. Campu sa zúčastnilo celkovo 20 účastníkov z ôsmych krajín a počas jedného týždňa vytvorili 32 individuálnych hudobných diel. Výsledne tak vzniklo 78 minút novej hudby s medzinárodnými a zároveň slovenskými parametrami. Vyvrcholením Songwritng Campu bola Listening Session, ktorá sa uskutočnila 11. januára v bratislavskom Sundecku, kde mali účastníci campu možnosť verejne prezentovať svoje novovzniknuté diela. Na prezentácií sa zúčastnili aj hudobní dramaturgovia z Rádia Slovensko, Fun Rádia a Rádia Expres. Hlavným organizátorom podujatia bola SOZA a česká organizácia Song Empire.

SOZA je občianske združenie, ktoré zastupuje autorov, upravovateľov, aranžérov hudby a textárov. Jej hlavnou úlohou je ochrana majetkových autorských práv domácich a zahraničných tvorcov a vydavateľov hudobných diel. Členskú základňu SOZA dnes tvorí viac ako 3 000 domácich autorov. SOZA vykonáva svoju činnosť na základe oprávnenia Ministerstva kultúry a na základe 113 medzinárodných zmlúv v 125 štátoch sveta.

 

Vypočujte si skladbu „Picky Promise“:

 

 

Za každým dielom je autor. Za každým autorom je SOZA.

Pripravili: PR oddelenie a Salena Edbauer
Foto: Zdenkou Hanout