Martin Harich prichádza so skladbou „KNOW-HOW“

05.04.2024

Prvá oficiálne vydaná skladba SOZA Songwriting campu

Úspešný projekt prvého slovenského SOZA Songwriting Campu priniesol svoje ovocie. Spevák Martin Harich vydáva ako prvý z účastníkov campu skladbu „KNOW-HOW“.

Skladba je výsledkom jednodňovej spolupráce Haricha, speváka Adama Pavlovčina a rakúskeho producenta Bena Attica, ktorí skladbu vytvorili už počas prvého dňa campu. „O deviatej hodine ráno som sa dozvedel, že budem v prvý deň campu skladať s Adamom Pavlovčinom a producentom Benom Atticom z Viedne, s ktorým som sa zoznámil až v momente, keď sme si sadli na gauč. Spoločne sme začali dávať dokopy prvé nápady – ja som brnkal čosi na gitaru, Adam začal písať prvé riadky textu a Ben si ku nám skúšal rôzne beaty. Okolo obeda sme už mali kostru piesne.“ hovorí Harich.

Na dobrú pesničku stačí pár hodín

Tvorenie textu piesne bol však proces, pri ktorom sa autori museli najskôr vzájomne spoznať. „Pamätám si ako som do Martina od začiatku málinko rýpal a snažil sa z neho dostať nejakú pikošku, nejakú emóciu, o ktorej by sme mohli písať.“ hovorí Pavlovčin. „Nakoniec sme, ako inak, skončili pri vzťahoch a aj napriek tomu že sme sa v podstate v ten deň videli úplne prvýkrát, skvele sme sa porozprávali o tom, čo nám v nich funguje a čo nie. Tak vznikol aj názov „Know-How“.“ dodáva. Približne po troch hodinách napokon vznikol text, ktorý hovorí o problémoch dlhodobého vzťahu v dnešnej dobe.

Pieseň vychádza takmer v identickej podobe, v akej bola zložená počas Songwriting Campu. „Všetko, čo sme chceli po campe dodatočne vylepšovať, už akosi bralo skladbe kúzlo daného momentu,“ opisuje tvorivý proces skladania Martin Harich.  

„KNOW-HOW“ má minimalistickú produkciu – jej sloha sa nesie v pokojnom rytme, ktorú dopĺňa mohutný refrén. Svoj pohľad na pieseň pridáva aj rakúsky producent Ben Attic: „Gitara v piesni vás jemne vtiahne do priestoru plného hlbokých emócii a premyslených momentov. Keď zaznie refrén, je to ako obrovská vlna pocitov podporovaná pomalými údermi do bicích, ktorá vás jednoducho prinútia prežiť každé slovo.“

SOZA Songwriting Camp sa uskutočnil od 23. – 27. októbra 2023 v priestoroch hotela Liptovký dvor v Liptovskom Jáne. Cieľom tohto podujatia bolo spojiť slovenských a zahraničných skladateľov, textárov, producentov a interpretov na jednom mieste a poskytnúť im priestor na vytvorenie nových hudobných diel. Campu sa zúčastnilo celkovo 20 účastníkov z ôsmych krajín a počas jedného týždňa vytvorili 32 individuálnych hudobných diel. Výsledne tak vzniklo 78 minút novej hudby s medzinárodnými a zároveň slovenskými parametrami. Vyvrcholením Songwritng Campu bola Listening Session, ktorá sa uskutočnila 11. januára v bratislavskom Sundecku, kde mali účastníci campu možnosť verejne prezentovať svoje novovzniknuté diela. Na prezentácií sa zúčastnili aj hudobní dramaturgovia z Rádia Slovensko, Fun Rádia a Rádia Expres. Hlavným organizátorom podujatia bola SOZA a česká organizácia Song Empire.

SOZA je občianske združenie, ktoré zastupuje autorov, upravovateľov, aranžérov hudby a textárov. Jej hlavnou úlohou je ochrana majetkových autorských práv domácich a zahraničných tvorcov a vydavateľov hudobných diel. Členskú základňu SOZA dnes tvorí viac ako 3 000 domácich autorov. SOZA vykonáva svoju činnosť na základe oprávnenia Ministerstva kultúry a na základe 113 medzinárodných zmlúv v 125 štátoch sveta.

Za každým dielom je autor. Za každým autorom je SOZA.

 

Pripravilo: Martin Harich, PR oddelenie SOZA
Foto: Zdenkou Hanout