Slovenské piesne na každom kroku

07.11.2022

Spojili sme sa so slovenskou značnou Fusakle.

V roku 2022 si SOZA pripomína presne sto rokov od svojho založenia. SOZA vznikla 2. októbra 1922, patrí k najstarším kultúrnym organizáciám na Slovensku a počas svojho storočného pôsobenia stála pri formovaní slovenskej hudobnej kultúry. Dnes funguje ako občianske združenie a zastupuje viac ako 3 100 domácich autorov, medzi ktorých patria významní slovenskí umelci ako Vladimír Godár, Kamil Peteraj, Daniel Hevier, Peter Lipa, Pavol Hammel, Katarzia a mnohí ďalší.

Pri tejto príležitosti sa SOZA spojila s renomovanou slovenskou firmou FUSAKLE, aby vzdala poctu slovenským textárom, ktorých tvorbu chráni. V spolupráci s FUSAKLAMI boli vytvorené štyri unikátne vizuály ponožiek s odkazmi na najznámejšie slovenskí piesne. Slovenská piesňová tvorba oplýva mnohými pokladmi a vybrať štyri texty naozaj nebolo jednoduché. Napokon sa do najužšieho výberu dostali tieto štyri piesne.

Pavol Braxatoris – Ja som optimista
Slovenský libretista a textár Pavol Braxatoris (1909 – 1980), ktorý je zároveň vnukom básnika Andreja Sládkoviča, patrí ku zakladateľskej generácii slovenského piesňového textu. Jeho blízkymi spolupracovníkmi boli skladateľ Gejza Dusík a tiež spevák a zároveň herec František Krištof Veselý. Práve kombinácia týchto mien stojí za mnohými nestarnúcimi skladbami ako napr. Len bez ženy, či Čo sa mi môže stať, ktoré poznáme dodnes. Medzi tieto piesne, patrí nepochybne aj skladba Ja som optimista, ktorá je známa aj v interpretácii Milana Lasicu a súboru Bratislava Hot Serenaders.

Milan Lasica – Čerešne
Milan Lasica sa zapísal do sŕdc mnohých Slovákov nielen ako vynikajúci herec a spevák, ale tiež ako významný slovenský textár. Medzi jeho najznámejšie texty patrí pieseň Čerešne, ktorá pôvodne vznikla pre jeden z televíznych programov Lasica & Satinský. Hudbu k piesni napísal Jaro Filip a pôvodne ju naspievala Zuzana Kronerová, ktorá napokon pieseň zaradila na svoj album S vetrom o preteky (1982). O šesť rokov neskôr ju naspievala Hana Hegerová a pesnička tým najkrajším spôsobom zľudovela.

Boris Filan - Kráľovná bielych tenisiek
Ďalším významným slovenským textárom, ktorého meno sa spája s najznámejšími slovenskými piesňami je Boris Filan. Filan napísal pieseň Kráľovná bielych tenisiek pre skupinu Elán na ich album Hodina slovenčiny (1985). Hudbu k piesni napísal Ján Baláž a pieseň sa stala jednou z najobľúbenejších pesničiek skupiny Elán a je zároveň dodnes nepostrádateľnou súčasťou všetkých elánovských koncertov.

Martin Sarvaš – Dnes mám rande so svojím mestom
Pieseň Dnes mám rande so svojím mestom sa už všetkým neodmysliteľne spája s kapelou Tublatanka a tiež s nekonečne dlhým vokálom v slove „vín“. Hudbu k piesni skomponoval Martin Ďurina na klavíri v byte svojich rodičov v bratislavskom Ružinove. Autorom textu piesne je Martin Sarvaš, ktorý v nej spoločne s Ďurindom, vzdal hold svojmu rodnému mestu, ktorému obaja ostali celý život verní.

 

Všetky štyri vizuály ponožiek si môžete zakúpiť na oficiálnej stránke Fusaklí.
Kúpou Fusaklí z Kolekcie Slovenskí autori podporíte K Centrum, poradensko-konzultačné centrum, ktoré sa venuje podpore a poradenstvu rodinám s deťmi so špeciálnymi potrebami.  
www.kcentrum.sk

 

Pripravilo: PR oddelenie, SOZA