NINA KOHOUTOVÁ: Tvorba sa pre mňa stala najkrajšou časťou hudby

25.04.2021

Rozhovor s víťazkou hudobnej ceny Rádia_FM Rádiohlavy 2020 v kategórii Objav roka.

SOZA dlhodobo podporuje vyhlasovanie hudobných cien Rádiohlavy a pre rok 2020 sa stala partnerom kategórie Objav roka, v ktorej zvíťazila 18 ročná Nina Kohoutová. V uplynulom roku zaujala predovšetkým vďaka svojmu debutu Blue Sunray, pričom už predtým ako vokalistka účinkovala na nahrávkach skupín The Autumnist či Fallgrap. V neposlednom rade je dcérou Petra Kohouta, člena skupín Bez ladu a skladu, Neuropa či The Autumnist, s ktorým aj spoločne vystupovala – kým neprišla pandémia. 

 

Gratulujem k cene Rádiohlavy v kategórii Objav. Aký je to pocit? A komu zo svojich spolunominovaných kolegov by ste ju tiež dopriali a prečo?

Ďakujem Vám krásne za gratuláciu. Musím povedať, že aj po pár dňoch po ceremoniáli veľkosť vďaky neklesá. Dojíma ma, že moja drobná hudba sa dostala takýmto spôsobom von medzi ľudí, ktorí sú ochotní sa jej otvoriť a precítiť ju. Je to pre mňa veľmi vzácne a vážim si to. Cenu by som dopriala viacerým, medzi nimi je napríklad aj Timea, ktorú považujem za veľmi šikovnú a cieľavedomú umelkyňu a viem, že by si ju tiež zaslúžila.

Momentálne sa nachádzate v Anglicku, kde študujete. O aký typ štúdia ide? Má niečo spoločné s hudbou?
V Londýne študujem hudobnú technológiu, teda produkciu, nahrávanie, syntézu hudby a ďalšie technické a iné oblasti hudby.

Obvykle generácia detí si, čo sa týka hudobného vkusu, nerozumie s generáciou rodičov. U Vás to tak nie je a Váš otec je súčasťou Vašej hudobnej kariéry. Ako sa to stalo?
U nás to bolo a je presne opačne. Tatinovým vkusom som sa nechávala inšpirovať dobrovoľne a hrdo už od malička. Práve on mi ukázal zásadných umelcov, o ktorých som presvedčená, že výrazne vyformovali aj moju osobnú tvorbu. Hrávať sme spolu začali keď som mala myslím 12 rokov. Dovtedy som sa iba zo zákulisia pódia pyšne prizerala na jeho hranie. A tak môcť s ním zažívať hudbu, spoločne ju vytvárať a cítiť je pre mňa dodnes neskutočne výnimočný zážitok. Totiž medzi mojím a jeho cítením hudby je obrovská harmónia a synchronizácia. Keď som dostala ponuku na svoj prvý koncert, automaticky som oslovila jeho, aby sa ku mne pridal. Inak som si to ani nedokázala predstaviť. A hráme spolu dodnes.

Ako ste vnímali jeho tvorbu v rámci legendárnych Bez ladu a skladu?
Ako absolútne ikonickú. Stále ju tak vidím, táto kapela bez ohľadu na to, že v nej hrá aj tatino, má podľa mňa zásadné miesto na scéne a je to veľmi jedinečný projekt.

Už ste spomínali, že otec Vás uviedol do sveta zásadných umelcov, ktorí ovplyvňujú Vašu tvorbu. Ktorí to sú, či už zo svetovej alebo domácej scény?
Počúvali sme hudbu najmä zo svetovej scény: Nick Cave, David Bowie, Imogen Heap, Morphine či Sinéad O’Connor.

SOZA, ako partner kategórie Objav roka, zastupuje autorskú zložku hudobného diela. Aké miesto má vo Vašom hudobnom živote?
Autorstvo bolo pre mňa veľmi dlho vysnívaná vízia. Tvoriť som silno túžila, no roky som to nedokázala. Pretlak emócií vo mne bol obrovský, slová a tóny mi na ich zachytenie prišli príliš nedostatočné. Práve s mojím debutovým singlom Blue Sunray tento blok z veľkej časti padol a tvorba sa pre mňa stala snáď najkrajšou časťou hudby.

Čo bolo v prípade tejto skladby skôr? Hudba alebo text?
Išlo to veľmi ruka v ruke pri tvorbe tejto skladby, no povedala by som, že zhudobnenie daného príbehu, o ktorom pieseň je, bolo skôr ako jeho zachytenie slovami.

  Cítim z nej takú krásnu jemnú melanchóliu - a tento pocit mám zo všetkých skladieb, ktoré ste doteraz naspievali. Mýlim sa?
  Nie, myslím že melanchólia bola a zjavne istý čas aj bude v mojej hudbe veľmi prítomná. Sama som veľmi živá a expresívna, hudba mi dovoľuje sa upokojiť a nahliadnuť v sebe do častí, ktoré sa tak hlasno neozývajú.

  Aké sú Vaše najbližšie plány čo sa týka nových nahrávok alebo koncertov?
  Priznám sa, že čo sa týka koncertov si netrúfam hovoriť o žiadnych plánoch. Ak sa niečo podarí, budem veľmi rada, no momentálne som veľmi zamestnaná štúdiom a svoj život asi budem orientovať skôr na túto stranu. No tvorbe sa venujem a bez presných dátumov môžem potvrdiť, že moja nová hudba je pomaličky na ceste do sveta.

  SOZA venuje víťazovi kategórie Objav roka 1000 €. Už máte plán na čo ich použijete?
  Veľmi si to vážim. Konkrétne som to ešte nepremyslela, no som presvedčená, že to bude záležitosť hudobná. Možno konečne dobrý kondenzátorový mikrofón alebo súprava bicích, po ktorej už dlhú dobu túžim (pravdepodobne elektronických, aby londýnskych susedov neporazilo).

Na záver niekoľko rýchlych otázok: J

Vinyl alebo CD/digital?
Vinyl!

Slovenčina alebo angličtina?
Všeobecne ako jazyk viac ľúbim slovenčinu, no v mojej hudbe to bude angličtina.

Koncert alebo štúdio?
Koncert.

Bez ladu a skladu alebo Autumnist?
Ejha. Obe sú mi veľmi drahé, no na Autumnist nedám dopustiť.

 

Pripravil: Juraj Čurný, SOZA PR oddelenie
Foto: archív Nina Kohoutová