Sociálne programy SOZA už 10 rokov pomáhajú domácim autorom

26.02.2019
SOZA v roku 2009 vytvorila Sociálny a kultúry fond, ktorý má dve základné zložky. V rámci jeho sociálnej časti bolo od jeho vzniku vyplatených 77 500 EUR. Viac informácií prinášame v rozhovore s predsedom Rady SKF Danielom Matejom.


Boli ste už od začiatku pri vzniku Sociálneho a kultúrneho fondu SOZA. Na čo je určená jeho sociálna časť?

Je prejavom solidarity SOZA ako inštitúcie s jeho členmi (autormi), ktorí sa z rôznych dôvodov ocitli v ťažkostiach. Môže ísť o dlhodobý stav, ktorý obvykle prichádza s vekom a rôznymi zdravotnými problémami. Do problémov sa však tiež môže dostať autor, ktorého dôchodok a autorské honoráre sú také, že si z nich nedokáže pokryť svoje životné náklady. Nie je to na Slovensku nič neobvyklé a v takej situácii sa ocitajú ľudia z rôznych oblastí. Už pri vzniku Sociálneho a kultúrneho fondu SOZA sme si povedali, že jednou z jeho hlavných úloh bude starostlivosť o našich autorov. Okrem pomoci v zhoršených sociálnych pomeroch je tu možnosť aj požiadať o pomoc v náhlej núdzi. To sa môže stať komukoľvek, bez ohľadu na vek, a obvykle každý z nás pozná prípad, keď nastane situácia, keď sa „zo dňa na deň” niekto ocitne práve v takejto situácii. V štatúte sociálnych programov sú najčastejšie situácie, kedy sa autor môže ocitnúť v náhlej núdzi rámcovo definované, ale pamätá sa aj na možnosť mimoriadnych prípadov a situácií, ktoré sa nedajú vtesnať do zadefinovaných schém.

Na základe čoho vzniká suma finančných prostriedkov, ktoré každoročne natekajú do Sociálneho a kultúrneho fondu?

SOZA má tú možnosť, že na základe recipročných medzinárodných dohôd s inými autorskými ochrannými organizáciami sa z honorárov vyplácaných do zahraničia generuje formou odštepu určitá suma finančných prostriedkov, ktoré sa môžu použiť výlučne v rámci podpory kultúry alebo v rámci sociálnej výpomoci - je to na úrovni 2-10% z honorárov, ktoré sú vyplácané do zahraničia, nejde to teda na úkor domácich autorov. Zároveň je treba povedať, že použitie týchto prostriedkov je zo zahraničia pomerne prísne sledované. Pri prípadnej kontrole musí SOZA preukázať, že ich naozaj použila na sociálne a kultúrne účely. Takže nie je možné ich použiť ani na réžiu SOZA ani ich “rozpustiť” medzi domácich autorov.

Ako má postupovať autor, pokiaľ sa chce uchádzať o podporu zo sociálnych programov SOZA?

Je potrebné vyplniť žiadosť, ktorej formulár je uvedený na webstránke SOZA a priložiť aj príslušné doklady, ktoré sú potrebné na jej posúdenie. Príslušní zamestnanci SOZA poskytnú v prípade potreby vysvetlenie ako postupovať. Pokiaľ jeho žiadosť bude úplná a žiadateľ splní kritériá, to sa týka príspevku v sociálne zhoršených pomeroch, tak sa ňou bude zaoberať osemčlenná Rada SKF. Tá, v kontexte informácií , ktoré má k dispozícii aj v kontexte iných žiadostí a objemu finančných prostriedkov, ktoré má k dispozícii, hlasovaním rozhodne o návrhu o prípadnom udelení podpory ako aj jej výške (maximum je 3000 EUR). O návrhu s definitívnou platnosťou rozhoduje Dozorná rada SOZA, ale doteraz, pokiaľ si pamätám, v zásade vždy akceptovala návrh predložený Radou SKF.

Aký je samotný priebeh rozhodovania, čo mu predchádza a čo je na konci?

Žiadosť zaeviduje a spracuje príslušný pracovník SOZA a pripraví podklady pre Radu SKF, ktorej členovia ich dostanú k dispozícii. Každú žiadosť skúmame dôkladne a posudzujeme individuálne, pričom máme k dispozícii aj informáciu z príslušných oddelení SOZA, že žiadosti spĺňajú všetky potrebné náležitosti. Na základe toho sa už nemusíme zaoberať tým, či spĺňa príslušné kritériá, ale rozhodujeme sa v zásade už len o tom, či žiadosti vyhovieme a ak áno, či v plnej alebo redukovanej podobe.

Možno sú autori, ktorí by mohli požiadať o príspevok, ale majú pred tým určitý ostych, obavu. Čo by ste poradili tým, ktorí sú na vážkach, či požiadať o podporu zo sociálnych programov aby sa “ľudovo povedané” ich pozícia v rámci SOZA nezhoršila.

Môžem ubezpečiť všetkých, aj potenciálnych žiadateľov, že všetci, či už zamestnanci SOZA alebo členovia volených orgánov, ktorí prídu do styku so žiadosťami a údajmi v nich a ich prílohách obsiahnutými sú povinní zachovávať o nich mlčanlivosť.  Žiadna citlivá informácia sa nedostane nikde inde ako tam, kde sa má dostať, aby aj na jej základe mohli príslušné orgány SOZA rozhodnúť. Táto vec má samozrejme aj svoju eticko-psychologickú stránku. Asi si vie každý predstaviť, že pre nikoho nie je ľahké priznať si, že sa ocitol v ťažkej životno-ekonomickej situácii a je teda potrebné vyrovnať sa možno najprv s nejakým svojím vnútorným „studom“. Ja len môžem každého, kto pomoc potrebuje povzbudiť, aby svoje pochybnosti prekonal a urobil to rozhodnutie o ňu požiadať. Lebo ak spĺňa podmienky, má šancu príspevok zo sociálneho fondu SOZA získať, čo môže pomôcť v riešení jeho neľahkej životnej situácie.